Dvarga - Fantasy Folk Metal Band | Official WebsiteDvarga - Fantasy Folk Metal Band | Official Website

Kim jesteśmy?

Dvarga to mityczna kraina u podnóża Gór Czarnych, których strzeliste szczyty rozpościerają się nad długim Szklanym Jeziorem z zachodniej strony okalanym przez Las Cieni, zaś ze wschodu przez pomniejsze szczyty dolomitów. W jej kopalniach poza pokładami wielu cennych kruszców m.in. złota i platyny, znajdują się skupiska kamieni szlachetnych szafirów, opali, ametystów oraz wielu odmian agatów. Nieopodal wzgórz występują spore złoża węgla kamiennego, które mieszkańcy Dvargi również wydobywają, gdyż są niezwykle cennym opałem dla ich kuźni. Stolicą Dvargi jest Argnav-yal, nad którym góruje skalna cytadela, jednak w samej dolinie jest jeszcze kilka mniejszych osad, wśród nich Zar-zigil, Zirtarag, Minul-uhm i Barukana oraz podziemna twierdza Dum-argul.

Królem tej naszej niewielkiej krainy od ponad 100 lat jest Thorgrhum Czerwonobrody z klanu Dvargów Mniejszych. Zaś jego żona Dara Srebrna Tarcza to niezwykle mądra i waleczna krasnoludzica pochodząca ze szlacheckiego rodu z Karazu. Król Thorgrhum ma dwunastu synów i pięć córek. Dvarga ogólnie liczy niecałe dwadzieścia tysięcy mieszkańców.

Nasz krasnoludzki zespół nosi więc dumnie imię naszej pięknej krainy!

Dvarga - separator
Na wokalu w naszej ferajnie udziela się Grimo, a dokładnie Grimm Modan, jest synem Diary, czyli najmłodszej z pięciu córek Thorgrhuma. Tym samym jest więc wnukiem jaśnie nam panującego oraz Dary Srebrnej Tarczy. Grimm jest pierwszym synem słynnego Grolfa Morkjerna z klanu Wargila Dvargsona, a co za tym idzie… z każdym z nas jest bliżej… lub dalej spokrewniony… lub spowinowacony. Jak to u Krasnoludów zawsze bywa! Swe pochodzenie Grimo czerpie z dwóch wspaniałych klanów – Magula Czarnej Tarczy i Wargila Dvargsona. Grolf Morkjern jest bowiem synem Durima Brommusa, którego ojcem był osławiony wieloma walkami z trollami – Kazum Torkyl Miecz. Ojcem Kazuma tymczasem był Dvargil syn Durima Browarnika – jednego z synów Wargila Dvargsona. Grimm jest bardzo młodym Krasnoludem, nie ukończył bowiem jeszcze 40 lat. Ma on dwóch braci – dwudziestoletniego Turina i dziesięcioletniego Okriego. Ma także trzy przeurocze kruczowłose siostry – Gwendę, Oddę i Akre, które wyglądają niemal identycznie i jedynie barwa ich oczu pozwala odróżnić, która jest którą. Grimo to adept kowalstwa run i temu poświęca każdą wolną chwilę… no prawie każdą, bo duszę jednak zaprzedał muzyce! Ponadto lubi wykonywać różne wspaniałości z drewna dębowego oraz opracowywać gry planszowe dla małych Dvargów. Jego najbardziej znanym dziełem jest gra „Cztery pola”, którą zna każdy dzieciak w Dvardze.
Grimo
character
Dvarga - separator
Żeńskim wokalem okrasza utwory Dvargów Erglis Turmalin, która wywodzi się w połowie (ze strony swej matki – Ibis Różanowłosej) z klanu Wargila Dvargsona. Erglis jest utalentowaną artystycznie Krasnoludzicą, jest ona córką Czarnego Grimbula z klanu Dvargów Turmalinów. Turmalinowie to złotnicy, którzy od wielu stuleci wykonują przeróżne ozdoby, biżuterię i inne przedmioty użytkowe z metali i kamieni szlachetnych. Sam Grimbul nosi przydomek Czarny, gdyż jako jedyny wśród Krasnoludów wytwarza czarne złoto (w kolorze od ciemnego grafitu po czerń nocy) i zachwyca wykonanymi zeń niezwykłościami. Erglis powoli idzie w ślady ojca projektując cuda z metali. Czarny Grimbul wywodzi się od Furgila Turmalina Thir-Agra. Zaś matka Erglis – Ibis z klanu Wargila Dvargsona; jest córką Okriego Długiej Brody, wnuczką Ogarda Burego i tym samym kuzynką Ogarda Szalonego Smoka, zaś wszyscy oni są potomkami sławnego Ogarda Wargilsona. Erglis uwielbia śpiew i księgi, często też maluje oraz pisze… tak naprawdę to ona stoi za wszystkimi tekstami pieśni Dvargów z Dvargi. Potrafi śpiewem usypiać kamienie, ale siłą swojego growlu potrafi je także rozkruszyć w pył. Stąd też nie boi się mieszkać z dwoma włochatymi zwierzakami – Skarnalami o wdzięcznych imionach Bag i Sim.
Erglis
character
Dvarga - separator
Gitarzystą naszej muzycznej ferajny jest Bardin Mroczny Topór, który pochodzi z klanu Dvargów Nochali, który to zapoczątkował jeden z synów Magula Czarnej Tarczy – Soldrin Niedźwiedź. Bardin jest synem Magniego Zardula, zaś jego dziadem był słynny Dumin Mundrison. W klanie tym przydomki „Młot” i „Topór” są dość popularne, jednak wyłącznie Bardin zyskał sobie określenie „Mroczny” ze względu na niezwykłą broń, którą sam wykuł, a która sprawdziła się w bojach lepiej niż wyśmienicie! Na co dzień Mroczny Topór jest górnikiem, który specjalizuje się w wydobywaniu rud złota, ale w wolnych chwilach (poza oddawaniem się hulankom i muzyce), zajmuje się ludwisarstwem, ciesielstwem i… malowaniem figurek. O potomkach Magula i Oddy Walecznej można wiele opowiadać. Zaś klan Dvargów Nochali słynie z niezwykłej inteligencji, sprytu oraz odwagi i uporu! Bardin znany jest z tego, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych! Jeśli zapragnie zrobić sam elfickie skrzypce – to je zrobi! Jeśli zechce zdobyć pazury orków, z których chce wykonać naszyjnik dla swej lubej – to też to zrobi! A jeśli postanowi, że wypije antałek Bugmana jednym haustem – to również to uczyni!
Bardin
character
Dvarga - separator
Kolejnym członkiem muzycznej bandy jest Nadar Rzemieślnik, syn Topora Lokiego Skrawacza, który pochodzi z klanu Żelaznych Wież. Loki to potomek Hargina Krwaworękiego, wywodzi się z klanu Wardima Żelaznej Wieży, zaś jego ojcem był słynny Serg Skrawacz syn Gruna Ugsona. Niegdyś jego przodkowie zamieszkiwali odległe ziemie w Górach Bah-dughtur, jednak po wielkim trzęsieniu ziemi cały klan zmuszony został do osiedlenia się w Dvardze, gdzie Loki pojął za żonę cioteczną siostrę obecnej królowej Dary – Sigrid Helgar Młodszą. Rodzina Sigrid Młodszej zamieszkuje Dvargę od ponad dwustu lat. Ze strony swej matki Nadar jest potomkiem Wargila Dvargsona – prawnuka legendarnego Dvargara Silnego. Jego pra pra dziadem był Kazum Siwy. Poza tym babką Nadara (ze strony matki!) jest Rignuta – jedna z dwóch córek Skalfa i Sigrid Starszej. Ta zaś jest córką Korgana Pięć i Pół Stopy oraz Indis Morwen z elfickiego królesta Yinvalur… Tak, tak… to ta jego praprababka jest Elfką. I to taką zupełnie czystej krwi, z którą bezpośrednio spokrewniony jest także Grimo! Nadar zajmuje się przerabianiem metali na inne cuda codziennego użytku, ale również na broń. Wraz z ojcem Lokim słyną z tego, że wykonują najzacniejsze i bardzo krasnoludzkie miecze.W muzycznej ferajnie Nadar opracowuje dźwięki, przygotowuje kompozycje, gra na biało-czarnych przyciskach i majstruje przy orkiestracjach oraz innych pozascenicznych dźwiękach. A tak poza tym to robi prawie wszystko.
Nadar
character
Dvarga - separator
W dvargowej kompanii jest także Fulgur Kowal zwany Fulgim, syn Kazduna Jorda z klanu Dum Av-Mordur założonego przez syna wielkiego Magula Czarnej Tarczy – Oina Falke-Ogga. Odlegle spokrewniony jest więc Fulgi z Bardinem Mrocznym Toporem oraz Grimmem Modanem, zaś jego matka Indira jest siostrą ojca Lokiego Topora Skrawacza, tym samym Fulgi jest wujem Nadara Rzemieślnika. Jego przodkiem jest również tajemniczy Kazdun Mag, który według legend zawiązał przymierze z zapomnianymi bogami. Tym samym stał się krasnoludzkim mistrzem mrocznych sztuk kowalskich. Podobno był uczniem Agra, który był uczniem Gmura, który był uczniem samego Sindriego, o którym to opowiadają prastare pieśni. Legendy głoszą, że to Sindri wykuł legendarny utracony pierścień Draupnira i potężny młot bogów. O Fulgim mówi się tymczasem, że jest wybitnym kowalem, jednym z najlepszych w całej Dvardze. A niektórzy szepczą także, że potrafi, dzięki zapomnianym bogom, zaklinać mroczną podziemną magię w przedmioty, a także wykuwać błyskawice… Fulgur wraz ze swą żoną Majuną prowadzą kuźnię, w której poza zaopatrzeniem się we wspaniałe wyroby, w razie potrzeby można też wyrywać zęby.
Fulgur
character
Dvarga - separator
Ug-Drüm Svamfodh jest bębniarzem tej naszej wesołej ferajny. On także pochodzi z zacnego rodu Wargila Dvargsona, podobnie jak Erglis z linii Ogarda Wargilsona. Jego przodkiem jest jednak Yarpen Siwy, ojciec Ultera Svama, który to jest rodzonym dziadkiem Ug-Drüma. Svamfodh to najmłodszy syn Ugga Svama i Mildy Małej, której przodkowie mieli w sobie domieszkę niziolskiej krwi. Rodzina Mildy przeniosła się do Argnav z małego przysiółka w pobliżu Barukany, który po dziś dzień nosi nazwę Bagiennego Zagajnika, gdzie zbiera się bardzo rzadkie lecznicze zioła. Sam Ug-Drüm jest nadzorcą kopalni złota pod Argnavem. Wciąż wypomina mu się, że pod jego rządami po raz pierwszy i jedyny w historii zalało część kopalni. Powstało już o tym wiele zabawnych historyjek, które dziś w Dvardze opowiada się na trunkowych biesiadach. I stąd zaczęto nazywać naszego nadzorcę Mokronogi. Incydent nie wpłynął na wydobycie, przeszedł jednak do legendy. Ug-Drüm lubi udomowione puchate stworzonka, stąd hoduje całe stadko durgów, które z natury są wyposażone w genialny węch, aby wyniuchiwać złoża, grzybki i inne cuda w ciemnościach nieznanych tuneli. Do tego to bardzo uspołecznione zwierzątka, które na co dzień wyjadają wszelkie owady, inspekty i robaki, a także uwielbiają mieszkać w krasnoludzkich domostwach. Poza tym mawia się w mieście, że Ug-Drüm ma za żonę najpiękniejszą krasnoludzicę w całej Dvardze.
Ug-Drüm
character
Dvarga - separator

Dvargowie bez tej naszej wesołej bandy grajków nie wyobrażają sobie swoich zabaw i hulanek. I jak mawiają starzy „Nie topór czyni krasnoluda, lecz kamienna twarz i stalowe nerwy, no i to ile kufli jest w stanie w siebie wlać jednej nocy”.

Byli członkowie krasnoludzkiej ferajny: Forgi Żelazna Ręka (perkusja), Gwenelin Pięknowłosa (gitara basowa), Kazgar Kamienna Pięść (wokal), Oggi Wężowy Język (gitara), Thurgrum Bezbrody (gitara basowa).